Tıp bayramı…
ALİ AKDENİZ

Tıp bayramı…

Bu içerik 221 kez okundu.

Sağlık, yaşamımız için olmazsa olmazımızdır. Her şeyin başı sağlık sözü zaten her şeyi bize anlatıyor. Tabi doğal olarak yaşamımız boyunca hastalıklar da başımıza gelir. İşte bu bağlamda tıp hemen ön plana çıkıyor. O nedenledir ki, tıp ve o alanda çalışanlar hayatımızda önemli yer teşkil eder.

Bugün 14 Mart. Yani Tıp Bayramı… İlk Tıp Bayramı'nın ortaya çıkışı ise 14 Mart 1827'de İkinci Mahmut döneminde kurulan ilk ‘cerrahhane’ olan ‘Tıphane-i Amire’dir. Yani ilk Tıp Bayramı Cerrahhane-i Amire'nin kurulmasıyla oluşmuştur.

Cerrahhanenin kurulmasıyla birlikte modern tıp eğitimine başlanmış ve okulun kuruluş günü olan 14 Mart tarihi de "Tıp Bayramı" olarak kabul edilmiştir.

Tıp Bayramı'nın ilk kutlaması da 14 Mart 1919'da işgal altındaki İstanbul'da yapılmıştır. Tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğindeki tıp okulu öğrencileri, işgali protesto için toplanmış ve dönemin ünlü doktorları da destek vermiştir.

Tıp Bayramı diyoruz. Ancak ne yazık ki sık sık tıp alanında çalışanlara yapılan saldırılara şahit oluyoruz. Bugün sağlıkta şiddet belki de tüm sağlık çalışanlarının ortak sorunudur desek yeridir.

En başta bu saldırılara son verirsek, onlar da işlerini daha rahat yapacak ve sağlığımıza daha fazla katkıda bulunacaklardır.

Evet! Bugün tıp Bayramı… Bayramınız kutlu olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Miniklerden büyüleyici yılsonu etkinliği
Miniklerden büyüleyici yılsonu etkinliği
Güler:  Suda yüzde 30 indirim kararı   bir an önce hayata geçirilmeli
Güler: Suda yüzde 30 indirim kararı bir an önce hayata geçirilmeli