E-Ticaret…
Serhat Şanlı

E-Ticaret…

Bu içerik 348 kez okundu.

Teknoloji hızla ilerliyor. Bu ilerleme ile birlikte artık yaşamımızda farklı alanlar ortaya çıkıyor. Bugün koca dünya artık bir tuş yakınınızda desek yeridir.

İnternete girdiğinizde istediğiniz bilgiye ulaşabiliyor, bilgi alıyor ve hatta alışverişinizi dahi evinizden yaparak istediklerinizi ayağınıza kadar getirebiliyorsunuz.

Hayatımıza internetin girmesiyle birlikte iş hayatı da hızla bu alana kaymış durumda… Hatta bugün ticarette yeni bir devrim yaşanıyor diyebiliriz. Elektronik ticaret devrimi diyebileceğimiz internet ortamında yaşanan ve büyük bir Pazar haline bir devrim…

Artık internet ortamında evden, işten, cep telefonlarından dünyanın neresinden isterseniz ticaret yapabiliyorsunuz. Dünyanın en ücra köşesinden bir tuşla mal alabiliyor, ya da satabiliyorsunuz.

İşte bu internet pazarının bugün 20 trilyon doları bulduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de de bu Pazar 40 milyar lirayı bulmuş ve hedeflenen de 350 milyar TL. Pazar büyüklüğü görebiliyor musunuz?

Yani e-ticaret almış başını gitmiş ve gitmeye de devam ediyor. Artık tüm kurumlar internet ortamında yer almak sorunda ve aldıklarını da görüyoruz. Herkes teknolojiye yatırım yapıyor, işletmeler mağazalarını sanal ortama taşıyor.

Geçmişte hedef kitlesine kısıtlı yollarla ulaşabilen şirketler, bugün e-pazarlama yöntemiyle daha çok müşteriye ve daha hızlı ulaşabiliyor. Özellikle küresel pazarlarda faaliyet gösteren firmalar, e-ticaret sayesinde daha kolay pazara ulaşabiliyor. Ayrıca daha etkin dağıtım kanalları ile operasyonel maliyetlerini düşürüyor ve müşteri portföyünü genişletiyor.

Her geçen gün web tabanlı yeni iş modelleri ortaya çıkıyor ve pek çok iş kolunda gittikçe artan bir rekabet ortamı doğuyor. Yani dijitalleşme, içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli unsurlarından biri haline geldi.

E- ticaret de gelişen teknolojilere bağlı olarak, her geçen gün önemini katlayarak artıran bir sistem şeklinde bütün dünyayı sarmaya başladı.

Demek ki e-ticaret önemli. Hem de çok. Pazar her geçen gün büyüyor ve biz bu büyümenin neresindeyiz? Ona bakmak lazım. Geç kalmadan ona ayak uydurmalı ve büyük pastadan payımızı almalıyız.

Şimdiden gerekli alt yapıyı kurmaya başlayalım bence…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Miniklerden büyüleyici yılsonu etkinliği
Miniklerden büyüleyici yılsonu etkinliği
Güler:  Suda yüzde 30 indirim kararı   bir an önce hayata geçirilmeli
Güler: Suda yüzde 30 indirim kararı bir an önce hayata geçirilmeli