OKUL ÖNCESİ EĞİTİM
Emin Doğan

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

Bu içerik 707 kez okundu.

Değerli okurlarım bu haftaki konumuz Okul Öncesi Eğitim. Eğitim sistemimizin ilk basamağını teşkil eden okul öncesi eğitim insanın gelişiminde çok önemli bir yer tutmaktadır. Dr.Bloom adındaki bir araştırmacıya göre ‘insanın yaşamı boyunca öğrendiklerinin yüzde 80’i 8 yaşına, bunun yüzde 50’si de 5 yaşına kadar oluşmaktadır.’’

Okul öncesi eğitim, çocukların fiziksel, duygusal, sosyal ve bilişsel gelişiminde çok ama çok önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, okul öncesi eğitim alan çocuklarla almayan çocuklar arasında akademik olarak büyük farklar olmaktadır. Okul öncesi eğitim alan çocukların, kendileriyle barışık, empati yeteneği gelişmiş, sosyal ve iletişim becerisi yüksek olduğu görülmektedir. Yine yapılan bir araştırmaya göre okul öncesi eğitim alan çocukların ruh sağlıklarının yaşamları boyunca daha olumlu geçtiği görülmüştür.

Böylesine önemli bir eğitim ülkemizde ne yazık ki 2000’li yılların başına kadar ihmal edilmiş, olmasa da olur düşüncesi hâkim olmuştur.2000’li yılların başına kadar Türkiye de okul öncesi eğitimin yaygınlaşma oranı %10,2 idi.90’lı yılların sonuna kadar ülkemizde Bağımsız Anaokulu sayısı 100’ü geçmiyordu. İlköğretim kurumlarındaki Ana sınıflarının çoğu kaderine terkedilmişti. Son yıllarda okul öncesi eğitimde yapılan atılımlar göz ardı edilemez. Okul öncesi eğitimin yaygınlaşma oranı bazı illerde 5 yaş grubunda %75’lere ulaşmıştır.

Okul öncesi eğitim, eğitim sistemimizin temelidir. Okul öncesi eğitimi bir binanın ana taşıyıcı kolonlarına benzetebiliriz. Depreme dayanıklılık testi yapılan binalarda ilk olarak o binanın taşıyıcı kolonlarına, demirine, kumuna bakılır. İşte okul öncesi eğitimin içinde o binanın standartlara uygun demiri, kumu, mühendislik bilgileri, değerler eğitimi, sevgi, saygı, dostluk, arkadaşlık, yardımlaşma ve toplumun temel değerleri vardır. Okul öncesi eğitim öğretmenleri de, bu toplumun temelini oluşturan eğitimi, çocuklarımıza veren saygın kişilerdir.

Avrupa da erken çocukluk eğitimi sistemi(Early childhood education system) denilen bir modelle çocuklar 2 yaşından itibaren Anaokuluna başlamaktadırlar. Bir düşünür ‘’Okul öncesi eğitim de çocuklara verilen kaliteli bir eğitimle belki de geleceğin toplumlarını şekillendirebiliriz’’ demektedir. Böylesine önemli bir eğitimden ülkemizdeki ve Adana’daki çocukların tümünün yararlanması için tüm kurumları kapsayan toplumsal bir seferberlik ilan edilmelidir.

Değerli okurlarım, biraz da okul öncesi eğitimin Adana’daki 25 yıllık geçmişiyle ilgili bilgiler aktarmak istiyorum sizlere.1996 yılına kadar Adana da sadece 3 tane Bağımsız Anaokulu vardı. Şimdilerde sayı 100’lere yaklaştı. Gelişmeleri takdir ediyor ancak yetersiz görüyorum. İlimizde okul öncesi eğitimin önemi ve yaygınlaştırılmasıyla ilgili ilk panel 1996 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi tiyatro salonunda yapıldı. Bu panelde bende konuşmacı olarak bulundum. Daha sonraları Adana’nın tüm ilçelerinde yıllar boyunca İl ve İlçe mili eğitim müdürleri, şube müdürleri, Anaokulu Müdürleri, Kız Meslek Lisesi Müdürleri ve Çocuk Gelişimi öğretmenleriyle birlikte paneller verdik, Televizyon programlarına konuşmacı olarak katıldık. Yıllar boyunca okul öncesi eğitim şenlikleri düzenledik. Kardeş okul projesiyle sosyo ekonomik olarak dezavantajlı bölgelerde yer alan okullara yardım ettik. O yıllarda görev yapan ve bu etkinliklerde canla başla mücadele eden tüm müdür, öğretmen, şef ve memurlara buradan teşekkür ediyorum.

Değerli okurlarım yazdığım yazılarda bazen ortaya bir proje de atıyorum. Benim branşım da Çocuk Gelişimi ve okul öncesi eğitimidir. Ülkemizde maalesef uzun yıllar boyunca okul öncesi ya da çocuk gelişimi branşından yetişmiş kişiler okul öncesi eğitimle ilgili alınan kararlarda karar verici durumunda olamadılar. Kimse bizi gerçek anlamda anlamadı. Eğer bizim branşımızdan birileri 30 yıldan bu yana Bakanlıklarda üst düzey yönetici konumunda olsaydı ülkemizde okul öncesi eğitim çok daha hızlı ilerlerdi. Kimsenin hakkını da inkâr edemem, 2000’li yıllarda içlerinde çok güzel projelere imza atan, yıllar boyunca ülkede yaygınlaşmaya büyük katkısı olan müdürler de oldu. Bunların içinde Genel Müdür Remzi İNANLI’yı hayatım boyunca unutamam. Okul öncesi eğitimin ülkede bu hale gelmesinde sayın İNANLI’nın çok emeği vardır.

Adana’daki projemize gelince: Bu projeyle ekonomik olarak dezavantajlı bölgelerde yer alan Bağımsız Anaokulu ve Ana sınıflarında yer alan çocukların kırtasiye ve kahvaltıları bir eğitim yılı boyunca Belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve hayırsever işadamları tarafından karşılanması şeklinde olacaktır. Adana merkezdeki 4 belediye 25’er okulun ihtiyaçlarını karşılasa 100 okul eder. Sanayi, ticaret odası ve işadamlarını da devreye soktuğumuzda bu sayı çok daha yükseklere çıkabilir. Eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak için dezavantajlı bölgelerde yer alan okullara, öğrencilere ve ailelerine yardım edilmelidir.

Değerli okurlarım çocuklarınızın mutlaka okul öncesi eğitim almasını sağlayınız. Sevgi ve saygılarımı sunuyor, okul öncesi eğitimle çocuklarınızın yaşamlarına renk katın diyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Miniklerden büyüleyici yılsonu etkinliği
Miniklerden büyüleyici yılsonu etkinliği
Güler:  Suda yüzde 30 indirim kararı   bir an önce hayata geçirilmeli
Güler: Suda yüzde 30 indirim kararı bir an önce hayata geçirilmeli