hediye patlayan kutu

N SANAT MERKEZİ’NDE GÜZELLİKLER
Mehmet Demirel Babacanoğlu

N SANAT MERKEZİ’NDE GÜZELLİKLER

Bu içerik 271 kez okundu.

Adana’nın ünlü ressamlarından Nermin Levent’i sanatla uğraşanlar bilirler. Çalışkan, girişken, kendine güvenli biri. Adana doğumlu. Çocukluk ilk gençlik, lise yılları Mersin’de geçti. ÇÜEF (Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi) Resim Bölümünü bitirdi 1996’da. Hemen kendi sanat evini Nermin Levent adıyla açtı. Öğrencileriyle birlikte plastik sanat çalışmalarını sürdürdü.

50 karma sergide yer aldı, 21 kişisel sergi açtı. Yurtiçi yurt dışında koleksiyonları bulunmaktadır. Yeni sanat evini ise Mahfasığmaz Mah. 7902 Sok, No:6’da “N Sanat Merkezi” adıyla kurdu. Çalışmalara başladı. Öğrenciler yetiştirmektedir.

Adana Ressamlar Derneği  Başkanı olan sanatçı Adana’da yaşamaktadır.

Sanatçıyı, N. Sanat Merkezi’nde öğrencileriyle çalışırken buldum. Onlara resim ve resim sanatının önemini gizini uygulamalı olarak vermeye çalışıyordu. Araya girmiş oldum…

Hoş geldiniz dedi, sevindi, konuştuk… Çalışma anının fotoğraflarını çektim. Sonra duvarlardaki tablolarını izledim. Sıcak renkler egemendi.

İşte bir balıklı tablo. Mavi yeşil eflatun lacivert kahve-sarı renklerin ince ayrımlarını taşıyordu. Denge kurulmuş, derinlik verilmiş, biçimlemeler görkemiyle çarpıyordu gözlerinize.

Bu da renkler düzenlemesi (kompozisyon) diyebileceğim bir tablo. Bütün renkler birbiri içerisinde yer almış. Zıtlıklar yermiyor gözlerinizi. Renkler uyum içinde. Soyutlamaları algılıyorsunuz…

Burada da bir küme kadının bulunduğunu ayaklarından anlıyorsunuz. Yalnızca biri dizüstü gelmiş çorabını düzlüyor, çevreyi gözlüyor.  Turuncuya çalan renk mavi üzerinde yansıyor size.

Bakınız, burada da makineye benzetilmiş insan figürleri duruyor. Biri ayakta, biri oturmuş makinesel aygıtlarla uğraşıyor. Sıcak ve soğutulmuş renklerle betimlenmiş tablo.

Bir kumsalda olmalı kadınlar, kanepeye sıralanmışlar, bir şeyler tartışıyor, bir şeyler konuşuyorlar. Hemen yanı başındaki bir tabloda da topluluk konumunda görüyorsunuz onları. Yine sıkı ısınık konuşmalar…

İşte portreler, kadın portreleri kırmızımsı fon üzerinde kül renkleriyle  bezenmiş, betimlenmiş. Sanatçının fotoğrafını çekiyorum portrelerle…

02.04.2018, Adana

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karataş sahilinde ücret tartışması
Karataş sahilinde ücret tartışması
Babalar Günü'nü şehitlikte kutladı
Babalar Günü'nü şehitlikte kutladı