Komşuluk günü…
Serhat Şanlı

Komşuluk günü…

Bu içerik 42 kez okundu.
Reklam

Evet. Yarın Dünya Komşuluk Günü…

Atalarımızdan kalan güzel bir söz vardır. Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Güzel ve yerinde bir söz. İnsanoğlunun fıtratında olan bir şeydir aslında ‘Komşuluk’. Yalnız yaşanamaz ki zaten. Eş, dost, akraba, komşu…

Hele günümüzde adeta yarışırcasına yapılan koca koca binalar. Bir binada 20, 30, 40 daire bir arada bulunmaktadır. Bu da komşu sayısının ne kadar fazlalığını göstermektedir.

Aynı kapıyı kullandığımız, aynı çatı altında yaşadığımız onca aile. Ancak söylendiği gibi komşuluk kavramını yaşayabiliyor muyuz?

Hani her konuda hep eskileri anarız. Eskiden şöyleydi. Eskiden böyleydi. Eskiden her şey daha güzeldi gibisine sözler söyleyerek dert yanarız.

Çünkü bugün birçok kişinin dert yandığı şey, ‘Aynı binada yaşadığı insanların çoğunu tanıyamadığı’, daha tanışmadığıdır. Belki hepimiz bu konuda hem fikiriz diyebiliriz. Çünkü bu tür söylemleri günümüzde duymayan yoktur.

Çünkü eskiler özellikle kırsal kesimde yaşayanlar hep anlatır; köyde tanımadığımız kimse yoktur. Ya da bir yabancı köyümüze gelse mutlaka tanırız derler.

Şimdi öylemi peki? Sanmıyorum. Koca metropol kentlerin içerisinde kaybolmuş gitmişiz. Aynı binada oturuyoruz ama birbirimizi tanımıyoruz.

Aslında öyle olmamalı. Komşuluk aslında sadece bir mekânsal paylaşım değildir. Aynı zamanda, derdi ve sevinci de paylaşmaktır. Karşılaştığımızda bir selam vermek, bir tebessüm göstermektir.

Bu Pazar ‘Dünya Komşuluk Günü’…

Bunun bilincinde olalım. Komşularımızın değerini bilelim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karalar:
Karalar: "Adanalıyı çok büyük hizmetlerle buluşturacağız"
   Adana’da hastanede korkutan yangın
Adana’da hastanede korkutan yangın