Yeşilboğaz: "Çocuğun üstün yararı ilkesi birincil öncelik olmalıdır"

Yeşilboğaz:
Yeşilboğaz: ilkhaber
Bu içerik 89 kez okundu.

  MERSİN (İHA) - Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, çocuğun üstün yararı ilkesinin birincil öncelik olması gerektiğini söyledi.  

  Türkiye Barolar Birliği tarafından ‘Yargı kararlarında çocuk adaleti’ konulu  sempozyum düzenlendi. Türkiye Barolar Birliği Toplantı Salonunda düzenlenen, üç  oturumda gerçekleşen sempozyumda katılımcılar, ‘Çocuğun cinsel istismar suçuna  yönelik yargıtay içtihatlarının ve uygulamalarının tartışılması’, ‘Medeni hukuk  davalarında çocuğun katılım ve görüşünü ifade etme hakkı’, ‘Çocuğun üstün yararı  ilkesi karşısında erken evlilik olgusu’ konularında bilgilendirildi.

  Çocukların adaletli bir şekilde korumasını sağlamanın önemine vurgu yapan  Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Öncelikle çocuğun üstün yararı göz  önünde bulundurulmalıdır. Çocuğun üstün yararı ilkesi gereğince, çocuğun hakları  üstün tutulmalı ve birincil öncelik olmalıdır. Çocuk her türlü ayrımcılıktan uzak, eşit ve adil muamele görmeli, çocuğun kendi görüşlerini ifade etmesi ve bu görüşlere özen gösterilmesi hakkının daha da geliştirilmesi, her çocuğun istismar, sömürü ve şiddetten korunması, çocuğu koruma tedbirlerine riayet edilmesi, çocuk adaleti alanındaki her türlü politikada hukuka aykırılığın önlenmesi gerekmektedir. Hukuk sitemimizde temel amaç; çocukların cezalandırılması değil, topluma yeniden  kazandırılması olmalıdır” dedi.

                                        

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Seyhan Belediyesi iftar sofrasında bin 500 kişiyi ağırladı
Seyhan Belediyesi iftar sofrasında bin 500 kişiyi ağırladı
Mağdur köpeğe avukat sahip çıktı
Mağdur köpeğe avukat sahip çıktı