Yurdakul; “Onlarla arkadaş olun”

Yurdakul;  “Onlarla arkadaş olun”
Yurdakul;  “Onlarla arkadaş olun” ilkhaber
Bu içerik 101 kez okundu.
Reklam

(ÖZEL HABER)

Rukiye UYANIK – Hande MUŞTU

ADANA(İLKHABER) –  İnsanların Down sendromundan korkmaması gerektiğini belirten Psikiyatr Dr. Sabri Yurdakul, “İnsanların çok korktuğu bir durum ama aslında durum böyle değil. Bu çocuklar yaşantılarında eğitim alabiliyor, diğer çocukların arasına girebiliyorlar. Durumlarına üzülmektense onlar için neler yapılabilir, nereye götürebiliriz diye dikkat etmek gerekir” dedi.

Bugün Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü. Tüm dünyada 21 Mart’ta toplumda down sendromu konusunda farkındalık yaratmak için etkinlikler düzenleniyor. Birleşmiş Milletler’in, 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanımasının ardından dünya genelinde çeşitli etkinlikler farkındalık yaratıyor. 21 Mart’ta kutlanmasının nedeni ise, 21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olması takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kılıyor. Bu yüzden Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü 21 Mart’ta kutlanıyor. Bugün Dünya genelinde yaklaşık 6 milyon insan bu genetik farklılığı taşıyor.

Down sendromlular hakkında konuşan Psikiyatr Dr. Sabri Yurdakul, Down sendromunun insanların çok korktuğu bir durum olarak görüldüğünü, ancak öyle olmadığına değinerek, “Down sendromu özellikle insanların çok korktuğu bir durum ama aslında durum böyle değil. Bu çocuklar yaşantılarında eğitim alabiliyorlar diğer çocukların arasına girebiliyorlar. Yaşantıda bir yerlere gelebiliyorlar” dedi.

Down sendromlular ile ilgilenilmesi gerektiğine dikkat çeken Yurdakul, “Bu çocukların durumlarına üzülmektense onlar için neler yapılabilir, nereye götürebiliriz diye dikkat etmek gerekir. Sporda, sanatta, günlük işlerde gerçekten başarılı oluyorlar. İşin önemini bilerek ve gayret ederek yapıyorlar. Bu onları mutlu ediyor. Onun için çocuğumuzla ilgili neler yapabileceğimiz onlara neler katabileceğimiz çok önemli. Mutsuz olmak üzülmek ne bizlere ne onlara bir şey getirecektir. Önemli olan onları hayatlarında daha ileri götürebilmektir” ifadesi kullandı.

Down sendromlu olan çocuklar ile normal çocukların iletişim kurmasının önemine değinen Yurdakul, “Ailelerin özellikle çocuklarına farklı çocuklarla arkadaş olabilme bilincini vermeleri getirir. Çocukların fiziksel özellikleri farklı olabilir, zihinsel özellikleri farklı olabilir onlarla arkadaşlıklarını sürdürebilmeleri gerekir. Bu yüzden Down sendromlu çocukları olmayan ailelerin çocuklarını onlarla arkadaş olmaya, onlarla vakit geçirmeye yönlendirmelerine büyük fayda var. Bu onların hayatına büyük değer katacak. Sonuçta onlarda bugün sağlıklı olabilirler yarın sağlıklarını kaybedebilirler. Bunun için önemli olan onları birlikte yetiştirmek o çocukları aralarına almaları ve onları dışlamadan ilişki kurmaları gerektiğini öğretmek önemli. Bu da çocuğu Down sendromlu olmayan ailelerin yapması gereken önemli iş” şeklinde konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü