Manga: Kadına yönelik şiddet son bulsun

Manga: Kadına yönelik şiddet son bulsun
Manga: Kadına yönelik şiddet son bulsun ilkhaber
Bu içerik 72 kez okundu.
Reklam

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Cennet Ünal Manga, 8 Mart’ın kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması, karar mekanizmalarında yer alması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi istemlerinin, yaşamın her alanındaki kadınların sorunlarına çözüm önerilerinin olduğunu söyledi.

Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi ve Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle etkinlik düzenlendi. Atatürk Parkı içerisinde bulunan Atatürk büstüne çelenk sunumu ile başlayan basın açıklamasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra her iki kurum adına basın açıklamaları yapıldı. İlk açıklamayı Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme Kurulu adına Başkan Cennet Ünal Manga gerçekleştirdi.

MALLARIN  YÜZDE 99’U ERKEKLERE AİT

Manga, 8 Mart’ın kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması, karar mekanizmalarında yer alması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi istemlerinin, yaşamın her alanındaki kadınların sorunlarına çözüm önerilerinin dile getirildiği gün olduğunu anlattı. Dünya’da her üç kadından birinin hayatının bir döneminde şiddete maruz kaldığını savunan Manga, “Her beş kadından biri cinsel tacize ve ya tecavüze uğramaktadır. Yeryüzünde yaşama dair tüm işlerin yüzde 66’sı kadınlar tarafından görülmekte, edinilen malların ise yüzde 99’u erkeklere ait bulunmaktadır.” dedi.

DÜNYA MÜLTECİLERİNİN YÜZDE 80’İNİN KADIN

Dünya mültecilerinin yüzde 80’inin kadın olduğunu öne süren Manga, “Örneğin 6284 sayılı Aile’nin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin önlenmesine dair kanun 8 mart 2012  tarihinde kabul edilmiştir. Kanunun kabulünü izleyen nisan ayında  kadına yönelik şiddet vakaları 2012 yılının en yüksek oranına ulaşmıştır. Şiddetsiz yaşam haklarına saldırılmadığı bir dünyada yaşamak istiyoruz. Bu durumun toplumda kadında kadını güçlendirmeden mümkün olamayacağını düşünüyoruz. Güçlendirmek için ne gerekiyorsa onu yapmaya çalışıyor ve yapılmasını da bekliyoruz” diye konuştu.

TANRISINATAPAN : KAZANILMIŞ HAKLAR

Manga’nın konuşmasının ardından Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi adına Avukat Sinem Tanrısınatapan bir açıklama yaparak, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu olarak tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde; kazanılmış haklarına sahip çıkmaya; taleplerini ısrarla takip etmeye çağırdıklarını belirtti. Tanrısınatapan, nüfusun yarısını oluşturan kadınların ne yazık ki aynı oranda eğitim, istihdam olanaklarına sahip olmamakta; yönetim mekanizmalarında, siyasal yaşamda ve karar alma organlarında temsil edilmediğini işaret etti.

ŞİDDET VE CİNSEL İSTİSMARLAR ARTTI

 Uzun mücadeleler sonucunda edinilen kadın kazanımlarının ve kadın haklarının olduğunu dile getiren Tanrısınatapan, “Ülkemizde; Toplumsal cinsiyet eşitliği her alanda var olmaya devam ederken; kadına ve çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismarlar sistematik olarak artarken; kadına  - çocuğa karşı şiddetin önlenmesindeki etkisini çok önemli bulduğumuz 6284 Sayılı Yasanın, İstanbul Sözleşmesi’nin ve nafakanın kaldırılmasına yönelik yasal değişikliklere gidilme taleplerinin yoğunlaşmasını endişeyle izlemekteyiz.” ifadelerini kullandı.

  KADINA FIRSAT EŞİTLİĞİ

 Tanrısınatapan sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bizler, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) üyeleri olarak; kadının insan haklarını ihlal eden, toplumsal cinsiyet ayrımına yol açan, kadının her alanda eşit temsilini engelleyen, kadına fırsat eşitliği sağlamayan her türlü girişime, zihniyete karşı çıktığımızı, Cumhuriyet devrimlerinin kazanımlarından ödün verilmeyeceğini belirterek; kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğu bir Türkiye ve Dünya için mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi, kadın haklarımızın teminatı olan laik Cumhuriyetimize ve Atatürk devrimlerine bağlılığımızı bir kez daha kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”